Steward. Jakie koszty firmowe można odliczać?

Steward ma wątpliwości, czy ponoszone wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest świadczenie usług stewarda. Głównym PKD działalności jest: 52.23.Z - działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy. Świadczy usługi na terenie całego świata, zgodnie z grafikiem ustalonym przez zleceniodawcę.

W 2024 r. jako formę opodatkowania przedsiębiorca wybierze zasady ogólne, w celu zaliczania do kosztów uzyskania przychodu ponoszone wydatki związane ze świadczonymi usługami stewarda.

Steward - wydatki na odzież i usługi

W ramach świadczenia usług steward jest zobowiązany do przestrzegania szeregu norm i zasad. Zasady te w przeważającej części odnoszą się do wyglądu zewnętrznego. Obowiązuje ściśle określony ubiór: marynarka, kamizelka, koszula, spodnie, podkoszulek, krawat, płaszcz zimowy, płaszcz przejściowy, szal, poszetka, identyfikatory, przypinki, obuwie, pasek do spodni, skarpety, spinka do krawata, zegarek.

Steward podkreśla, że wszystkie wymienione rzeczy są skrupulatnie określone w regulaminie. Podany został nie tylko kolor, fason oraz jakość tkanin, ale także dokładne wymiary akcesoriów.
Dodatkowo w regulaminie znajduję się zapis dotyczący kondycji: skóry, włosów i paznokci, kondycji fizycznej, a także higieny osobistej.

Steward ma wątpliwości, czy ponoszone wydatki (marynarka, kamizelka, koszula, spodnie, biały podkoszulek, krawat, płaszcz zimowy, płaszcz przejściowy, szal, poszetka, identyfikatory, przypinki, obuwie, pasek do spodni, skarpety, spinka do krawata, koszty wizyty u fryzjera, perfumy, koszty wizyty u kosmetyczki, zegarek, kosmetyki) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty firmowe stewarda - ocena skarbówki

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, tego typu wydatki będą jednak nosić znamiona wydatków o charakterze osobistym, a te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Organ argumentował, że niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i używać dostosowane do własnych wymagań odzież, obuwie i kosmetyki, ale i artykuły spożywcze. Z tej też przyczyny zakupy tych rzeczy i usług stanowią spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej. Ponadto, schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej, tymczasem ubiór służbowy powinien charakteryzować się jakimś stopniem wyróżnienia powodującym, że niemożliwe, czy też niecelowe byłoby używanie go na potrzeby prywatne.

Zdaniem Dyrektora KIS, w razie przyjęcia, że zakup pozostałych wymaganych elementów odzieży/garderoby, jak również koszty wizyty u fryzjera i u kosmetyczki oraz kosmetyków i perfum czy koszty specjalistycznej diety (w tym cateringu dietetycznego) spełniają przesłanki uznania za koszt firmowy, to zważywszy, że poniesienie wskazanych we wniosku wydatków w głównej mierze ma na celu budowanie odpowiedniego, w pewien sposób niepowtarzalnego wizerunku i prezencji, zasadne jest wskazanie na jego reprezentacyjny charakter, który tym samym przesądza, że nie może on stanowić kosztów podatkowych – ocenił.

Wskazane elementy odzieży/garderoby, żywność, kosmetyki, perfumy i usługi będą wydatkami o charakterze reprezentacyjnym, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów – podsumował Dyrektor KIS.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 marca 2024 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.29.2024.2.PS