Czy można mieć dwa auta w firmie i odliczać koszty?

Przedsiębiorczyni chciałaby zaliczać do kosztów firmowych wydatki związane z użytkowaniem drugiego samochodu

dwa auta

Przedsiębiorczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia dokumentacji technicznej wyrobów medycznych, systemów zarządzania jakością, audytów, szkoleń i doradztwa. Jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W 2022 r. wzięła w leasing na firmę auto osobowe z silnikiem benzynowym w związku z dalszymi wyjazdami w ramach wykonywanej działalności.

Drugie auto w firmie

Jednak, ze względu na wysokie koszty, przedsiębiorczyni chciałaby zmniejszyć liczbę wyjazdów służbowych i skupić się na świadczenie usług lokalnie. Dlatego w 2024 r. chciałaby nabyć drugi samochód - małe auto osobowe z napędem elektrycznym. Planuje nabyć je w formie leasingu operacyjnego i będzie wykorzystywane w sposób mieszany.

Przedsiębiorczyni chciałaby zaliczać do kosztów firmowych wydatki związane z samochodem elektrycznym w tym, m.in.  opłaty związane z leasingiem operacyjnym drugiego auta osobowego, a także związane z tym pojazdem wydatki takie jak ubezpieczenie, przegląd gwarancyjny, czy zakup opon.

Drugie auto w firmie a koszty uzyskania przychodu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie występują ograniczenia co do liczby lub rodzaju posiadanych w przedsiębiorstwie pojazdów, z wyjątkiem ograniczeń wynikających z ogólnych warunków, jakie musi spełniać dany wydatek, by mógł zostać uznany za koszt działalności gospodarczej.

Zatem przedsiębiorczyni będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej opłat związanych z leasingiem operacyjnym drugiego elektrycznego auta osobowego oraz inne wydatki z nim związane.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.833.2023.2.MAP