Fryzjer, manicure, kosmetyki. Czy przedsiębiorczyni wrzuci w koszty?

Przedsiębiorczyni uważa, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowe i kosmetyczne bezpośrednio przyczyniają się do zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów firmy

Przedsiębiorczyni zajmuje się prowadzeniem szkoleń, pisaniem pism oraz wniosków, a także udzielaniem informacji dotyczących grantów, fundraisingu, fundraisingiem.

Zdaniem przedsiębiorczyni, działalność wymaga częstych interakcji z klientami oraz uczestnikami szkoleń, co wiąże się z koniecznością utrzymania profesjonalnego wizerunku. W związku z powyższym, regularne korzystanie z usług fryzjerskich, manicure hybrydowe oraz kosmetycznych, aby adekwatnie prezentować się podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest niezbędne. Charakter działalności wymaga bezpośrednich kontaktów z klientami oraz profesjonalnego wizerunku.

Przedsiębiorczyni uważa, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowe i kosmetyczne bezpośrednio przyczyniają się do zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów firmy.

Formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej są zasady ogólne. Dokumentacja podatkowa dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych to podatkowa książka przychodów i rozchodów.

Fryzjer, manicure, kosmetyki w kosztch JDG

Przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy koszty usług fryzjerskich, manicure oraz usług kosmetycznych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej każda osoba może korzystać z usług kosmetycznych, manicure hybrydowego czy fryzjerskich. Z tej też przyczyny zakup tych usług stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej. Ponadto schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej.

Dlatego, w ocenie organu, poniesione wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te mają charakter wydatków osobistych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 czerwca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.363.2024.2.MW