Czy wydatki na zabiegi fizjoterapeutyczne można wrzucić w koszty?

Czy wydatki poniesione na zabiegi fizjoterapeutyczne kręgosłupa i barków mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

fizjoterapia

Przedsiębiorczyni świadczy usługi księgowe. Siedzący tryb pracy oraz wielogodzinna praca przy komputerze doprowadziły do bólu kręgosłupa i bólu barków.

Przy pierwszych symptomach w 2022 r. objawy zostały skonsultowane z lekarzem ortopedą, który potwierdził, że bóle kręgosłupa są wynikiem siedzącego trybu pracy a zespół zamrożonego barku jest wynikiem wielogodzinnej pracy przy biurku a dokładniej przy klawiaturze i myszce komputerowej.

Lekarz skierował księgową na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapię manualną w zakresie barku i kręgosłupa. Interwencja fizjoterapeuty i systematyczne zabiegi doprowadziły do zmniejszenia bólu kręgosłupa i zminimalizowania ograniczeń ruchowych rąk (zwłaszcza ręki prawej) podczas pracy przy biurku na pewien czas.

Wydatki na fizjoterapię w kosztach firmowych

Zdaniem podatniczki, regularne zabiegi fizjoterapii manualnej są niezbędne, aby mogła fizycznie obsługiwać swoje narzędzia pracy oraz psychicznie skupić się na księgowo-podatkowych aspektach zagadnień a nie na dolegliwościach występujących podczas pracy.

W związku z tym, przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć czy wydatki poniesione na zabiegi fizjoterapeutyczne kręgosłupa i barków mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

W ocenie księgowej, fizjoterapia manualna schorzeń ograniczających wykonywania czynności księgowych może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Wydatki na fizjoterapię - zdanie skarbówki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z przedsiębiorczynią.

Zdaniem organu, wydatki poniesione przez księgową na zabiegi fizjoterapeutyczne kręgosłupa i barków mają na celu dbałość o zdrowie. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą, co do zasady, należą do wydatków o charakterze osobistym. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków jest bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości życia podatnika, a nie osiągnięcie przychodu – argumentował Dyrektor KIS.

Wobec tego przedsiębiorczyni nie może zaliczyć wydatków na polepszenie stanu swojego zdrowia, tj. wydatków na zabiegi fizjoterapeutyczne kręgosłupa i barków jako kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.257.2023.2.DP