Przedsiębiorczyni prowadzi działalność gospodarczą - kancelarię adwokacką. W lutym 2025 r. nabyła nieruchomość (lokal). Nieruchomość została przeznaczona w całości do wykonywania działalności gospodarczej jako biuro stanowiące siedzibę działalności gospodarczej. Całość zakupionego lokalu przeznaczona jest na cele niemieszkalne, tj. na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo tego, w księdze wieczystej nieruchomość jest oznaczona, jako lokal mieszkalny. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal sklasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.
Lokal nie jest i nie będzie wykorzystywany przez przedsiębiorczynię na cele mieszkaniowe. Posiadana nieruchomość stanowi środek trwały wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Amortyzacja mieszkania, w którym jest biuro
Przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy jest uprawniona do dokonywania i zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że w księdze wieczystej nieruchomość jest oznaczona jako lokal mieszkalny. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal sklasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.
Zatem kwalifikowanie przez podatnika budynku, bądź lokalu mieszkalnego do budynków (lokali) niemieszkalnych tylko na podstawie własnej oceny, że będzie wykorzystywany do celów niemieszkalnych nie może zostać przyjęta za wiążącą – ocenił.
Jak przypomniał, zgodnie z ustawą o PIT, amortyzacji nie podlegają lokale mieszkalne. Skoro zatem wskazany lokal jest lokalem mieszkalnym, to tym samym przedsiębiorczyni nie będzie mogła dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych – podsumował.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 czerwca 2025 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.365.2025.3.AP