Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie PKD 45.20.Z - „Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych”. W ramach tej działalności wybudował obiekt hali warsztatowo-magazynowej z częścią socjalno-biurową.
Hala magazynowo-warsztatowa o powierzchni 400 m2 zaprojektowana została w konstrukcji stalowej. Fundamenty prefabrykowane wykonane zostały z betonu zbrojonego z odpowiednio wypuszczonymi szpilkami, do których została przykręcona konstrukcja stalowa. Konstrukcja hali nie jest trwale związana z gruntem. Elementy konstrukcyjne możliwe są do demontażu, które w razie potrzeby można rozebrać bez utraty wartości i właściwości oraz zamontować je na nowo w innym miejscu.
Przedsiębiorca kwalifikuje halę magazynowo-warsztatową do grupy 8, podgrupy 80, rodzaju 806 Klasyfikacji Środków Trwałych (tj. kioski, budki, domki campingowe, zadaszenia ochronne itp. różne obiekty wolnostojące, niezwiązane w sposób trwały z gruntem). Obiekty sklasyfikowane w rodzaju 806 KŚT, dla których przewidziana jest stawka amortyzacji w wysokości 10%.
Hala warsztatowa a stawka amortyzacji
Przedsiębiorca zwraca się z pytaniem w zakresie ustalenia stawki amortyzacyjnej dla części „hala magazynowo-warsztatowa”
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wskazać należy, że jeżeli hala magazynowo-warsztatowa stanowi odrębny od części biurowej środek trwały - obiekt niezwiązany w sposób trwały z gruntem i należy do grupy 8, podgrupy 80, rodzaju 806 - kioski, budki, baraki, domki kempingowe - niezwiązane trwale z gruntem Klasyfikacji Środków Trwałych, to stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 10%.
Zatem, odpisy amortyzacyjne dokonywane od hali magazynowo-warsztatowej przedsiębiorca może uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów wg stawki amortyzacji w wysokości 10% - ocenił organ.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2025 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.131.2025.2.MAP