Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, zajmując się zakupem i sprzedażą nieruchomości. W2024 r. dokonał zakupu mieszkania na rynku wtórnym celem dalszej sprzedaży bez ponoszenia dodatkowych nakładów.
Zakup został zakwalifikowany jako towar handlowy i wpisany do podatkowej książki przychodów i rozchodów w kolumnie 10. Mieszkanie zostało wystawione do sprzedaży jednak nie udało się znaleźć odpowiedniego nabywcy.
Przedsiębiorca postanowił do czasu sprzedaży wynająć to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osobie prywatnej.
Nadal jednak mieszkanie jest przeznaczone do sprzedaży. Oferta regularnie jest zamieszczana w portalach sprzedażowych.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy w związku z podjętą decyzją w sprawie wynajmu należało dokonać przeksięgowań w podatkowej księdze przychodów z pozycji towarów handlowych na wpisanie do ewidencji środków trwałych.
Dodatkowo pyta, czy jeżeli wynajem będzie trwał dłużej niż rok straci cechy towaru handlowego i stanie się środkiem trwałym mimo tego, że może zostać sprzedane w każdym momencie, gdy pojawi się odpowiednia oferta kupna.
Najem lokalu stanowiącego towar handlowy
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czasowe wynajęcie nie spowoduje konieczności wyksięgowania zakupu lokalu mieszkalnego z pozycji kolumny 10 podatkowej księgi przychodów. Jednak należy uznać, że po upływie 12 miesięcy liczonych od dnia, w którym lokal mieszkalny został oddany do używania na podstawie umowy najmu, składnik majątku stanie się środkiem trwałym w przedsiębiorstwie. Jak wskazał, gdy najem lokalu mieszkalnego stanowiącego towar handlowy trwać będzie ponad rok nastąpi przekwalifikowanie towaru handlowego na środek trwały.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2025 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.205.2025.1.AD