Polski Ład kończy z kartą podatkową. Ci przedsiębiorcy zachowają do niej prawo

Niektórzy przedsiębiorcy zachowają prawo do opodatkowania kartą podatkową po wejściu w życie przepisów tzw. Polskiego Ładu.

Wraz z wejściem w życie tzw. Nowego Polskiego Ładu, przedsiębiorcy stracą prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie będzie to możliwe od 1 stycznia 2022 r.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest najprostszą z form opodatkowania. Nie wymaga prowadzenia ewidencji dla celów podatkowych, a kwota miesięcznego podatku jest ustalana w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Karta podatkowa nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. W ten sposób mogły opodatkować się tylko osoby prowadzące określone rodzaje działalności i spełniające określone kryteria.

Mimo to, była to popularna forma opodatkowania, np. wśród lekarzy czy przedsiębiorców prowadzących zakłady fryzjerskie.

Przedsiębiorcy na karcie podatkowej

Przedsiębiorcy, którzy już teraz są opodatkowani w formie karty podatkowej, zachowają to prawo po wejściu w życie przepisów tzw. Polskiego Ładu. Zmiany w przepisach nie dosięgają ich w tym zakresie.

Jednak i firmy stosujące kartę podatkową będą musiały zmierzyć się z niekorzystnymi zmianami. Przede wszystkim chodzi o składkę zdrowotną, która nie będzie mogła być odliczana od podatku.

Czytaj więcej na temat składki zdrowotnej na karcie podatkowej po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Nowe firmy

Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają biznes będą mogli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zdążą zarejestrować się w CEIDG w listopadzie lub grudniu 2022 r.

Jest jeszcze trochę czasu. Jednak firmy, które wahają się, czy mogą stosować kartę podatkową i chciałyby wystąpić o interpretację podatkową, nie zdążą prawdopodobnie jej uzyskać przed końcem 2021 r. roku.

Oznacza to, że muszą albo zaryzykować i opodatkować się kartą, licząc, że organ kontrolny podzieli ich zdanie co do możliwości stosowania tej formy rozliczania się z US. Drugim wyjściem jest niestety rezygnacja z karty i przemyślenie wyboru innej formy opodatkowania.

Warto przemyśleć zwłaszcza opodatkowanie w formie ryczałtu, które powinno się wydać atrakcyjniejsze po wejściu w życie Polskiego Ładu, m.in. dzięki obniżeniu stawek.

Pomagamy przedsiębiorcom, którzy korzystają z karty podatkowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach dedykowanych dla takich osób, skontaktuj się z nami.