Z wnioskiem o interpretację wystąpił programista w celu potwierdzenia możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania 5%, tzw. ulgi IP Box.
Głównym przedmiotem działalności podatnika jest wytwarzanie programów komputerowych.
Umowy zawarte pomiędzy programistą a danym kontrahentem wskazują, że w zakresie związanym z wytwarzaniem oprogramowania przenoszone są wszelkie prawa autorskie do nich w zamian za wynagrodzenie - otrzymywane należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do programu komputerowego.
Wydatki programisty
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która skupiona jest na wytwarzaniu programów komputerowych, ponosi następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
- koszty usługi księgowej i doradczej;
- koszty amortyzacji/leasingu i użytkowania samochodu;
- koszty zakupu wyposażenia biurowego i artykułów biurowych;
- koszty zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego i licencji na oprogramowanie;
- koszt usług telekomunikacyjnych;
- koszty zakupu ubezpieczenia OC i ubezpieczenia od utraty dochodu.
W zakresie tego ostatniego wydatku, programista argumentował, że koszty te ponoszone są w celu zapewnienia ochrony finansowej w przypadku popełnienia błędu, pominięcia, przeoczenia lub przekroczenia terminu oddania projektu, wobec czego doszłoby do powstania szkody u kontrahenta lub innej osoby trzeciej; koszty ubezpieczenia od utraty dochodu są niezbędne, aby uniknąć utraty płynności finansowej, przykładowo w wyniku choroby; powyższe uzasadnia uznanie tych kosztów za koszty niezbędne w działalności związanej z tworzeniem oprogramowania.
Ulga IP Box - warunki
W związku z tym, podatnik chciał wiedzieć, czy ma prawo do stosowania ulgi IP Box do przychodów ze sprzedaży programów komputerowych.
Programista twierdził, że spełnia przesłanki do stosowania ulgi IP Box, m.in.
- podejmowana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT;
- osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu ustawy o PIT;
- prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję IP Box.
Dodatkowo, w jego ocenie, wyżej wymienione wydatki są wydatkami bezpośrednio związanymi z wytwarzaniem oprogramowania i, jako takie, mogą stanowić podstawę do obliczenia wskaźnika nexus.
Ulga IP Box a ubezpieczenie programisty
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, programista może zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego ze sprzedaży praw własności intelektualnej w stosunku do dotychczasowej i przyszłej działalności.
Wymienione we wniosku koszty mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus – ocenił organ. Jednak, w jego ocenie, koszty poniesione na ubezpieczenie OC i ubezpieczenie od utraty dochodu nie mogą stanowić kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem programów komputerowych. Jak ocenił, ponoszenie tego typu wydatków stanowi wydatki związane działalnością w ujęciu ogólnym (zapewnieniem i zachowaniem środków finansowych na skutek zaistnienia zdarzeń losowych), a nie z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Tym samym, wydatki związane z ubezpieczeniem nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu wskaźnika nexus – podsumował Dyrektor KIS.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 11 września 2024 r., sygn. 0112-KDSL1-1.4011.392.2024.2.MK