Pies obronny w kosztach działalności gospodarczej

Zadaniem psa będzie pilnowanie terenu, na którym znajdują się maszyny i inny sprzęt wykorzystywane w działalności gospodarczej

pies obronny

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się produkcją i dystrybucją wierzchniej odzieży roboczej i ochronnej (bluzy, spodnie, bezrękawniki). Produkty spełniają specjalistyczne normy dla odzieży trudnopalnej, antyelektrostatycznej, kwasoodpornej i/lub o podwyższonej klasie widoczności.

Wybrana przez niego forma opodatkowania to skala podatkowa.

Przedsiębiorca dokonuje modernizacji parku maszynowego potrzebnego do produkcji ubrań i zakupuje nowe maszyny. W związku z tym, planuje zakup psa obronnego, który będzie pilnował terenu posesji.

Wydatki planowane na utrzymanie psa takie jak: koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieki weterynaryjnej (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia). Ponadto przedsiębiorca planuje również wydatki związane z tresurą psa.

Jak wskazał, wydatki, które są związane z psem, pozwalają na zabezpieczenie źródła przychodów z działalności gospodarczej. Zadaniem psa będzie pilnowanie terenu, na którym znajdują się maszyny i inny sprzęt o wysokiej wartości wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz materiały do produkcji odzieży specjalistycznej. Pozwoli to zabezpieczyć je przed ewentualną kradzieżą tego sprzętu i materiałów.

Pies obronny w kosztach działalności gospodarczej

Przedsiębiorca chciałby wiedzieć, czy będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem psa.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem psa obejmujące koszty wyżywienia, opiekę weterynaryjną oraz wydatki na akcesoria spacerowe, jak również wydatki na zakup psa oraz jego tresurę –w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 kwietnia 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.109.2024.2.AG