Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, której zakresem jest m.in. pozostałe doradztwo w zakresie prowadzona działalności gospodarczej i zarządzania.
Przedsiębiorca padł ofiarą oszustwa, w ramach którego przelał środki z firmowego rachunku bankowego na rzecz oszustów. Sprawa została zgłoszona na policję.
Przedsiębiorca chciałby wiedzieć czy w świetle przedstawionego opisu sprawy, poniesione przez firmę straty w majątku, powstałe w wyniku kradzieży środków pieniężnych z firmowego rachunku bankowego może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeżeli strata w środkach obrotowych jest normalnym następstwem prowadzonej działalności w danej branży, a podatnikowi nie będzie można przypisać winy przy jej powstaniu, jeśli jednocześnie podatnik zachował należną staranność, przeciwdziałając ewentualnemu wystąpieniu uszczerbku w swoim majątku, to powstałą stratę będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jego zdaniem, należy stwierdzić, że opisane zdarzenie nie może być uznane za zdarzenie losowe, niezależne od dochowania należytej staranności w zapobieganiu powstania straty. Jak ocenił, prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca ponosi ryzyko z nią związane, a w celu jego wyeliminowania winien podjąć wszelkie niezbędne działania zabezpieczające przed powstaniem straty, zwłaszcza w przypadku obrotu mieniem o znacznej wartości. W przedmiotowej sprawie nie można uznać, że dochowano należytej staranności – zauważył.
Kradzież środków a koszty uzyskania przychodu
Zdaniem Dyrektora KIS, ciężar właściwego rozporządzania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych spoczywał na przedsiębiorcy, a samo zaistnienie opisanej sytuacji, nie uprawnia do zaliczenia powstałej straty do kosztów uzyskania przychodów.
Mając na uwadze całokształt okoliczności, poniesiona strata w majątku obrotowym powstała w wyniku kradzieży środków pieniężnych, z uwagi na niedochowanie należytej staranności nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej – podsumował.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 9 grudnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.752.2024.1.HJ