Ulga na robotyzację w branży reklamowej

Robot ma służyć do przygotowywania materiałów filmowych.

PITulga
ulga na robotyzację

Przedsiębiorczyni prowadzi działalność w zakresie usług reklamowych. Zamierza fabrycznie nowego robota przemysłowego.

Robot ma służyć do przygotowywania materiałów filmowych.

Jest połączony z systemem teleinformatycznym pozwalającym na automatyczne zbieranie danych w postaci materiału filmowego o wyższej jakości niż wykonany ręcznie. Pozwala również na realizacje procesów niemożliwych do wykonania ręcznie. Pozwala zaprojektować uniwersalny proces produkcji materiału filmowego.

Usprawnia proces produkcyjny w taki sposób, że do jego realizacji wystarczy jedynie wprowadzenie zmiennych do istniejącego już programu. Jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń. Robot używać będzie szerokiego spektrum czujników do synchronizacji procesu produkcyjnego materiału filmowego.

Robot jest zintegrowany z maszynami takimi jak napędy liniowe, siłowniki pneumatyczne, ssawki, a także silniki generujące ruch obrotowy, precyzyjne serwomechanizmy.

Robot zostanie zakupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w ostatnich miesiącach roku 2023. Będzie amortyzowany od kolejnego miesiąca po miesiącu wprowadzenia do ewidencji środków trwałych.

Przedsiębiorczyni rozlicza się podatkiem liniowym 19%.

W związku z tym, przedsiębiorczyni chciałaby wiedzieć, czy kupując opisanego robota przemysłowego, może uwzględnić ten zakup w rozliczaniu ulgi na robotyzację, o jakiej mowa w ustawie o PIT.

Ulga na robotyzację w branży reklamowej

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, robot służący do działalności gospodarczej, której głównym przedmiotem jest produkcja filmów, nie będzie spełniał definicji robota przemysłowego, ponieważ nie będzie wykorzystywany „dla zastosowań przemysłowych” (tj. w produkcji różnego rodzaju towarów i wyrobów). W związku z tym koszty jego nabycia nie będą mogły być odliczane w ramach ulgi na robotyzację.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 3 listopada 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.770.2023.2.MT